امروز چهارشنبه 07 اسفند 1398
file.cloob24.com
0

شرح آزمون: ويگوتسکي اين آزمون را به تفصيل شرح نمي دهد. بنابراين شرح آزمون ازکتاب تفکر مفهومي در اسکيزوفرنيا اثر "هانفمن وکازانين" انتخاب شده است. اين آزمون در واقع فرايند مفهوم سازي يا شکل گيري مفهوم را در آزمودني مي سنجد. به محض اينکه آزمودني مطابق دستورالعمل شروع به کارمي کند، کار را با طبقه بندي بر اساس شکل يا رنگي انجام مي دهد. اما مجرد اينکه توسط آزمونگر تصحيح مي شود، وبه کشفي نايل مي آيد، کلمات از نظر او نماينده انواع معيني از مهره ها مي گردد (مثلا " ژاس " نماينده بلند وبزرگ وغيره)وبدين ترتيب مفاهيم تازه اي خلق مي شوند که در زبان وي نامي براي آنها وجود ندارد. بر هيمن روال شخص قادر مي شود چهارنوع مهره را براساس کلمات بي معني از هم جدا کند وآزمايش را به انجام برساند.

بنابراين کابرد مفاهيم از ارزش کارکردي معيني در توانايي لازم براي انجام اين آزمون برخوردار است. با توجه به چگونگي گروه هايي که آزمودني تشکيل مي دهد ونيز با توجه به روشي که او در گروه سازي پيش مي گيرد، مي توان دريافت که آيا وي واقعا در حل مساله از تفکر مفهومي استفاده مي کند يا نه. تقريبا هر گامي که در استدلال او به پيش نهاده مي شود، درجابجايي مهره ها از جانب وي منعکس مي شود. نخستين روي آوري آزمودني به مساله، چگونگي برخورد او با مهره نمونه، پاسخ او به اصلاحي که از سوي آزماينده صورت مي گيرد، پيدا کردن راه حل همه اين مراحل آزمايش داده هايي فراهم مي آورد که مي توان از آنها به عنوان نشانه هايي از سطح تفکر آزمودني استفاده کرد.

اين آزمون از22 مهره چوبي تشکيل يافته است که از لحاظ رنگ، شکل، ارتفاع وسطح با هم فرق دارند. در بين اين مهره ها، 5 رنگي مختلف، 6 شکل مختلف، دونوع ارتفاع متفاوت (بلند وکوتاه)ودو اندازه مختلف از حيث سطح مقطعي (بزرگ وکوچک)وجود دارد. در زير هر کدام از اين مهره ها يکي از اين چهار کلمه بي معني نوشته شده است. cev, mun, bik, lag آزمودني اين کلمات را نمي بيند.

قیمت: 2000 تومان - خرید
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com